Renovace, broušení, kartáčování, čištění, oživení aj. umožňují především dřevěné podlahy a tím jsou prostě nenahraditelné. Můžeme z různých důvodů zvolit jiný materiál, ale dřevo je dřevo. Navíc co dílec, to originál s neopakovatelnou kresbou a strukturou. Svým přírodním vzhledem dřevěné podlahy navozují pocit útulnosti, přirozenosti, čistoty, ale přitom i luxusu a blahobytu. A pokud máte doma již starší dřevěnou podlahu, poměrně snadno jí lze vrátit zašlou slávu a to profesionální renovací.
Renovace dřevěných podlah, renovace parket, broušení dřevěných podlah, broušení parket a mnohé další lze renovovat v zásadě v jakýkoliv druhu dřevěné podlahy a zvolit lze různé povrchové úpravy. Zároveň se kromě zbroušení původní podlahy též opravují její silně poškozené části. Za jeden a půl dne lze zrenovovat cca 20 m2 staré podlahy.
Pokud jde o podlahu prkennou, která je k podkladu kotvena šrouby či hřebíky, je třeba zatáhnout je před broušením více do masivu dřeva, abychom zbytečně neničili brusný materiál, případně raději zcela odstranit. Při renovaci je třeba zásadně dodržet sled prací. Před renovací odstraníme obvodové lišty, prahy dveří, upevníme uvolněné parkety, a pokud je to třeba, provedeme lokální opravy a výměny dílců.
K broušení je nejlepší použít výkonný stroj HTC, který je vybaven výkonným odsáváním. Snížení prašnosti v místnosti, kde podlahu renovujeme, je velmi důležité. Čeho se však nevyvarujete, je hluk, proto je dobré domluvit se v bytových domech se sousedy. Ideální je použít stroje 3 – válcovou brusku s odsáváním prachu, okrajovou brusku a pro finální jemné dobroušení brusku talířovou. Bez té se ale v horším případě obejdeme, navíc práce s ní vyžaduje již jisté zkušenosti a můžeme vsadit i na 2 stroje.
V první řadě provedeme hrubé broušení podlahy válcovou bruskou a okrajovou bruskou dobrousíme okraje podlahy u stěn, zárubní, v rozích místnosti a pod radiátory. Toto broušení se provádí v několika postupných krocích od hrubé až po nejjemnější zrnitosti brusného materiálu.
Poté provedeme první tmelení. To je nutné především u podlah parketových kvůli rozestupu parket. Tmelíme směsí tmelu s vybroušeným materiálem (pilinami). Pokud ale parkety nejsou dostatečně připevněné k podkladu, pak tmelení neprovádíme. Stejně tak v případě velice těsných spár a nebo naopak spár nadměrných.
Po tmelení je třeba provést další přebroušení válcovou bruskou, ovšem již jemnějším brusným materiálem. 2 zrnitosti za sebou v tomto případě postačí. O zrnitosti brusných materiálů a potřebném množství vás bude informovat prodejce v půjčovně strojů, kam si půjdete zapůjčit brusky.
Následuje přetmelení a plošné dobroušení talířovou bruskou se speciálními brusnými papíry. Poté se provádí povrchová údržba (ochrana) podlahy, ovšem až po jejím důkladném vyčištění od pilin – vysátí vysavačem, setření vlhkým hadrem do čista a oschnutí.
Při povrchové úpravě dřevěné podlahy můžeme vsadit na lak a nebo olej, případně voskový olej, což je kombinace vosku a oleje. Lakovaná podlaha má nižší nároky na údržbu, lépe odolává nečistotám, zvýrazňuje vzhled dřeva a tvoří zcela hladkou plochu, která se doslova i leskne. Ovšem na druhou stranu lak uzavírá póry ve dřevě, špatně se opravují lokální poškození a podlahu můžeme plně zatížit nábytkem 7 až 10 dnů od nanesení poslední vrstvy laku. Nevýhodou je též chladnější teplotní vjem než v případě podlahy olejované.
Pokud podlahu olejujeme, nezvýrazňujeme sice vzhled dřeva, ale jeho strukturu. Podlahu můžeme plně zatížit nábytkem již druhý den, přičemž ta získá přírodní sametový vzhled. Teplotní dojem z olejované podlahy je výborný, neuzavírají se póry dřeva a dřevo dýchá a v případě lokálního poškození provedeme snadno opravu. Takto ošetřené podlahy jsou však náročnější na údržbu, jejich povrchová úprava je měkčí a méně odolná nečistotám. Životnost těchto podlah prodloužíme umístěním kvalitní a účinné čistící zóny (na 2 – 6 kroků) a podlepením nábytku filcovými podložkami. Při manipulaci pak nábytek neposouváme, ale zvedáme. A dokonce i pod kolečkovou židli je třeba dát ochrannou podložku a nejlépe vyměnit tvrdá kolečka za měkká.
Lak nanášíme při běžné pokojové teplotě a zatáhneme závěsy, žaluzie či rolety, aby slunce nesvítilo přímo na podlahu. Nejprve se nanese (roztáhne válečkem) první vrstva, nechá zaschnout a jemně přebrousí. Poté se nanese druhá vrstva, jemně přebrousí a případně můžeme, ale nemusíme, nanést ještě vrstvu třetí. Používají se již zásadně laky vodou ředitelné.
Olej nanášíme systematicky a bez přerušování. Větší plochy ale ošetřujeme po úsecích, nikoli najednou. Olej rozlijeme po podlaze a rozetřeme nerezovou stěrkou do tenké vrstvy (u okrajů a v rozích použijeme štětec). Do 15 minut dřevo olej nasákne a pokud někde uvidíme kaluže, setřeme je. Na druhou stranu je ale třeba nanést více oleje v druhé vrstvě, pokud není povrch dostatečně nasycen. Přebytečný olej odstraňujeme látkou, která nepouští vlákna. Zajistíme dostatečné větrání a povrch necháme zaschnout. A pozor, veškerý potřísněný materiál vložte do plastového pytle a odstraňte do odpadu, hrozí jeho samovznícení. Chodit po podlaze a ukládat nábytek můžete už po 24 hodinách (nikoli dříve – předčasná chůze povrch poškodí), koberce ale pokládejte až za týden. Po týdnu též můžete podlahu poprvé vytřít vlhkým mopem.
Co se týká následné údržby renovované podlahy, je třeba používat čistící a údržbové prostředky doporučené výrobci olejů a laků, zajistit vlhkost vzduchu 45 až 60% a teplotu 15 až 24 °C. Navíc mějte na paměti, že dřevu škodí náhlé teplotní výkyvy, zvýšená vlhkost a voda.
Nejnovější komentáře